Artykuł sponsorowany

Jak wygląda profesjonalna produkcja lodów i sorbetów?

Jak wygląda profesjonalna produkcja lodów i sorbetów?

W świecie słodkich przysmaków lody i sorbety zajmują szczególne miejsce. Kto z nas nie marzy o orzeźwiającym deserze w upalne dni, a może o klasycznej gałce lodów waniliowych z gorącymi owocami na ciepłe jesienne wieczory? W tym artykule przyjrzymy się bliżej procesowi profesjonalnej produkcji lodów i sorbetów, odkrywając tajemnice tego smakowitego rzemiosła.

W jaki sposób produkuje się lody i sorbety? Krok po kroku

Podstawą doskonałych lodów i sorbetów są wysokiej jakości składniki. W przypadku lodów mlecznych kluczowe jest świeże mleko, śmietana oraz jaja. Z kolei do produkcji sorbetów wykorzystuje się owoce, sok owocowy lub przeciery owocowe. Ważne jest także zastosowanie odpowiednich substancji stabilizujących i emulgujących, które wpływają na konsystencję i strukturę gotowego produktu. W profesjonalnej produkcji lodów i sorbetów dbałość o jakość surowców jest priorytetem, gdyż tylko dzięki temu możliwe jest uzyskanie wyjątkowego smaku.

W dzisiejszych czasach producenci podczas produkcji lodów i sorbetów nieustannie poszukują nowych smaków oraz innowacyjnych rozwiązań, aby zaskoczyć swoich klientów. Eksperymentują z nietypowymi połączeniami, takimi jak lody z solonym karmelem, pieprzem czy imbirem. Wykorzystują również nowe technologie, takie jak zamrażanie za pomocą ciekłego azotu, które pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej kremowej konsystencji.

Dbając o różnorodność oferty, producenci lodów i sorbetów starają się również uwzględnić potrzeby osób z nietolerancjami pokarmowymi lub preferencjami żywieniowymi. Wprowadzają do swojej oferty lody bezlaktozowe, wegańskie czy bez dodatku cukru, aby każdy mógł cieszyć się tym słodkim przysmakiem.

Kolejnym etapem produkcji lodów i sorbetów jest mieszanie składników. W przypadku lodów mlecznych najpierw łączy się mleko, śmietanę i cukier, a następnie podgrzewa się tę mieszaninę do temperatury około 85°C. W ten sposób uzyskuje się pasteryzację, która pozwala na zabicie ewentualnych bakterii. Po ostudzeniu dodaje się jaja, aromaty oraz inne dodatki smakowe i ponownie podgrzewa do około 75°C. W przypadku sorbetów proces ten jest nieco prostszy, gdyż wystarczy wymieszać sok owocowy z cukrem i stabilizatorami.

Gdy składniki zostaną odpowiednio przygotowane, przystępuje się do etapu mrożenia i mieszania. Jest to kluczowy moment w produkcji lodów i sorbetów, gdyż właśnie wtedy uzyskują one swoją charakterystyczną konsystencję. W profesjonalnych maszynach do lodów mieszanka jest schładzana do temperatury około -6°C, jednocześnie będąc intensywnie mieszana. Dzięki temu powstają drobne kryształki lodu, które nadają deserowi aksamitną teksturę.

W dobie rosnącej dbałości o środowisko oraz promowania lokalnych produktów, profesjonalni producenci lodów i sorbetów coraz częściej sięgają po surowce pochodzące z lokalnych źródeł. Wykorzystując owoce, mleko czy jaja z okolicznych gospodarstw, nie tylko wspierają lokalną społeczność, ale również mają większą kontrolę nad jakością składników. Ponadto, dążą do ograniczenia ilości plastiku w opakowaniach oraz stosowania materiałów biodegradowalnych.