Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiednie gonty dachowe?

Jak wybrać odpowiednie gonty dachowe?

Gonty dachowe to popularne rozwiązanie stosowane zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i użytkowym. Wybór odpowiednich gontów jest kluczowy dla zapewnienia trwałości i komfortu użytkowania budynku. W artykule omówimy czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze gontów dachowych, rodzaje materiałów oraz ich zalety i wady.

Rodzaje gontów dachowych - różnorodność materiałów

Na rynku dostępne są różne rodzaje gontów, które różnią się między sobą materiałem wykonania, kształtem i kolorem. Najpopularniejsze z nich to gonty bitumiczne, drewniane, metalowe oraz kompozytowe. Gonty bitumiczne są najczęściej wybierane ze względu na ich łatwość montażu, estetykę oraz stosunkowo niską cenę. Gonty drewniane, zwane również gontami szczyrkowskimi, charakteryzują się wysoką trwałością i naturalnym wyglądem. Gonty metalowe są odporne na korozję i świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach atmosferycznych. Gonty kompozytowe natomiast łączą w sobie zalety innych rodzajów gontów, oferując jednocześnie nowoczesny wygląd i wysoką trwałość.

Czynniki wpływające na wybór gontów - co warto wiedzieć

Przed podjęciem decyzji o zakupie gontów dachowych, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę klimat panujący w miejscu, gdzie znajduje się budynek. W rejonach o dużych opadach deszczu i śniegu, warto wybrać gonty dachowe o wysokiej odporności na wilgoć. Po drugie, warto zastanowić się nad kształtem i konstrukcją dachu, gdyż niektóre rodzaje gontów mogą być trudniejsze do zamontowania na skomplikowanych konstrukcjach dachowych. Po trzecie, ważne jest również estetyczne dopasowanie gontów do stylu budynku oraz otoczenia.

Koszt inwestycji - jak obliczyć cenę gontów dachowych

Koszt zakupu i montażu gontów dachowych może różnić się w zależności od rodzaju materiału, producenta oraz regionu. Warto jednak pamiętać, że cena nie zawsze jest miarodajnym wskaźnikiem jakości produktu. Przy wyborze gontów warto kierować się przede wszystkim ich właściwościami oraz rekomendacjami specjalistów. W celu oszacowania kosztów inwestycji, można skorzystać z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych producentów gontów dachowych. Warto również porównać oferty różnych dostawców, aby znaleźć najkorzystniejszą cenowo propozycję.

Gwarancja jakości - co warto sprawdzić przed zakupem

Przed zakupem gontów dachowych, warto sprawdzić, czy dany produkt posiada odpowiednie certyfikaty jakości oraz gwarancję od producenta. W przypadku gontów bitumicznych, istotne jest posiadanie certyfikatu CSTB (Centre Scientifique et Technique du Bâtiment), który potwierdza jakość i trwałość produktu. W przypadku gontów drewnianych, warto zwrócić uwagę na certyfikat FSC (Forest Stewardship Council), który świadczy o odpowiedzialnym zarządzaniu lasami oraz legalności pozyskiwania drewna. Ponadto, warto sprawdzić, czy producent oferuje wsparcie techniczne oraz serwis posprzedażowy, co może być pomocne w przypadku ewentualnych problemów związanych z montażem lub użytkowaniem gontów dachowych.