Artykuł sponsorowany

Co sprawdzane jest podczas przeglądu technicznego?

Co sprawdzane jest podczas przeglądu technicznego?

Przegląd techniczny pojazdu to obowiązkowy proces, który ma na celu sprawdzenie stanu technicznego samochodu oraz jego zgodności z przepisami. Wiedza na temat tego, co jest sprawdzane podczas przeglądu technicznego, może pomóc kierowcom w odpowiednim przygotowaniu się do tego ważnego badania. W niniejszym artykule przedstawimy szczegółowo, jakie elementy są analizowane podczas przeglądu technicznego.

Jakie elementy są oceniane podczas badania układu hamulcowego?

Podczas przeglądu technicznego w Szczecinie, jak i w innych miejscach, szczególną uwagę zwraca się na układ hamulcowy pojazdu. Sprawdza się m.in. skuteczność działania hamulców, stan tarcz i klocków hamulcowych, szczelność układu hydraulicznego oraz działanie hamulca ręcznego. Ponadto, kontrolerzy oceniają również stan przewodów hamulcowych oraz sprawność wspomagania hamowania.

Oświetlenie i sygnalizacja to kolejne elementy, które są dokładnie sprawdzane podczas przeglądu technicznego. Kontrolerzy zwracają uwagę na sprawność wszystkich świateł zewnętrznych, takich jak światła mijania, drogowe, przeciwmgielne czy kierunkowskazy. Ponadto sprawdzana jest również regulacja świateł oraz ich czystość i szczelność. W przypadku sygnalizacji ocenia się działanie klaksonu oraz sygnalizatorów dźwiękowych.

Jakie aspekty układu kierowniczego są badane?

Układ kierowniczy to kolejny istotny element, który jest analizowany podczas przeglądu technicznego. Kontrolerzy sprawdzają m.in. stan i szczelność przekładni kierowniczej, stan drążków kierowniczych oraz sworzni kulistych. Ponadto oceniają także sprawność wspomagania kierownicy oraz stan koła kierownicy i jego mocowania.

Podczas przeglądu technicznego kontrolerzy zwracają uwagę na stan układu zawieszenia pojazdu. Sprawdza się m.in. stan amortyzatorów, sprężyn, wahaczy oraz łączników stabilizatora. Ponadto ocenia się również stan łożysk koła oraz sprawność układu zawieszenia pneumatycznego czy hydropneumatycznego.

Czy opony i felgi mają wpływ na wynik przeglądu technicznego?

Opony i felgi to kolejne elementy, które są analizowane podczas przeglądu technicznego. Kontrolerzy oceniają m.in. bieżnik opon, ich ogólny stan oraz dopuszczalne zużycie. Ponadto sprawdza się również stan felg, ich mocowanie oraz ewentualne uszkodzenia. W przypadku opon zimowych kontrolerzy zwracają uwagę na obowiązek stosowania oznaczeń M+S lub 3PMSF.

Stan nadwozia i ramy pojazdu to ostatni element, który jest sprawdzany podczas przeglądu technicznego. Kontrolerzy oceniają m.in. stan blachy karoserii, ewentualne korozje oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto sprawdza się również stan zamków drzwi, szyb oraz luster. W przypadku samochodów z homologacją ciężarową ocenia się także stan ramy pojazdu oraz ewentualne jej uszkodzenia czy zniekształcenia.

Kontrola układu wydechowego i emisji spalin

Układ wydechowy oraz emisja spalin to kolejne istotne elementy, które są sprawdzane podczas przeglądu technicznego. Kontrolerzy oceniają stan układu wydechowego, sprawdzając m.in. szczelność i mocowanie tłumików, rur oraz katalizatorów. Ponadto sprawdza się również emisję spalin, aby upewnić się, że pojazd spełnia obowiązujące normy emisji.